zaktualizowano : 18.02.2023

Przedsłowie

Poniższy artykuł ma charakter edukacyjny i ma na celu zwiększenie świadomości i wiedzy wśród operatorów urządzeń laserowych wykorzystywanych w branży rozrywkowej i nie tylko.

Dzięki poszerzaniu kwalifikacji i zgłębianiu wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa laserowego dbamy o naszą branże, naszych widzów, edukujemy klientów i zwiększamy jakość wykonywania pokazów z udziałem technologii laserowej.

Sceniczna technologia.

Branża eventowa to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów w sektorze rozrywkowym w kraju. Śmiało można stwierdzić, że jest to najbardziej zaawansowana technologicznie branża obok filmowej i telewizyjnej pod względem wykorzystywania nowoczesnych technologii audio-wizualnych.

Dodatkowo zwiększająca się świadomość odbiorcy oraz otwarty dostęp do najnowszych technologii narzucają wzmożone tempo przy modernizacji wyposażenia scenicznego.

Producenci i realizatorzy w branży rozrywkowej prześcigają się w coraz bardziej nowoczesnych i wyszukanych formach prezentacji multimedialnych. W dzisiejszych czasach aby dotrzeć do odbiorcy i uzyskać przysłowiowy efekt WoW nie wystarczy parę głów LED i stroboskopów.

Na porządku dziennym można spotkać się z wyrzutniami ognia i confetti, wyrzutniami iskier, pokazami dronów i omawianymi w tym artykule laserami.

Nie ma co ukrywać, technologia laserowa odpowiedzialna za pokazy laserowe bije na głowę większość dostępnych na rynku efektów wizualnych. Immersja i efekty wizualne jakie towarzyszą pokazom z wykorzystaniem wiązek laserowych są absolutnie wyjątkowe.

Lasery są piękne, ale trzeba umieć nad nimi zapanować

swiatelko do nieba wosp 2023
Efekt płynnego nieba

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie źródło światła to podczas gdy oświetlenie LED nie stanowi bezpośredniego zagrożenia to technologia laserowa już nosi pewne znamiona ryzyka.

Zachowanie odpowiednich norm bezpieczeństwa, wiedza i doświadczenie operatora laserowego, umiejętność obsługi urządzeń laserowych oraz oprogramowania sterującego jest niezbędne do wykonania bezpiecznego pokazu z udziałem publiczności.

Wszędzie tam gdzie widz bierze czynny udział w wydarzeniu istnieje zwiększone ryzyko narażenia jego zdrowia.

Czy zastosowanie technologii laserowej w pokazach bezpośrednio wpływa na zwiększenie tego ryzyka, czy zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa w pełni gwarantuje bezkolizyjny przebieg w pokazach laserowych?

  • Czy pokazy laserowe są bezpieczne?
  • Czy laser może uszkodzić wzrok?
  • Jak działa laser na człowieka?
  • Jaka moc lasera jest niebezpieczna?

Na te pytania i wiele innych postaramy się odpowiedzieć w dalszej części tego artykułu.

Klasyfikacja laserów

Aby móc rozpocząć dyskusję ważne jest zapoznanie się z klasyfikacją projektorów laserowych ze względów bezpieczeństwa na podstawie wpływu promieniowania laserowego na organizmy żywe.
Link do grafiki pełnych rozmiarów -> klasy bezpieczeństwa laserów.

klasy laserów

Już niedługo ciąg dalszy artykułu…

4 5 głosy
Article Rating