zaktualizowano : 08.12.2022

Czy pokazy laserowe zamiast fajerwerków przyjmą się w dużych miastach?

Cicha i “czysta” alternatywa dla mas.

Bez sprzątania, trucia i składowania. (Z cyklu: Artykuł bez żartów)

Pokazy sztucznych ogni od dawna towarzyszyły nam przy wszelkiego rodzaju imprezach jubileuszowych, szczególnych wydarzeniach i jako główna atrakcja na sylwestra. Czy wraz ze stopniowym upowszechnianiem się techniki laserowej w branży eventowej i wzmożonymi manifestami stowarzyszeń ochrony zwierząt, zastosowanie pokazów laserowych zamiast “hucznych” fajerwerków będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Czy huk towarzyszący pokazom i wystraszone zwierzęta to nasze największe zmartwienie?

Jesteśmy świadkami zachodzących zmian w branży rozrywkowej i na masowych imprezach. Coraz więcej miast w Polsce i w całej Europie decyduje się na pokazy laserowe zamiast fajerwerków. Rosnące koszty obsługi i negatywne długofalowe skutki uboczne dla środowiska wymuszają nowe standardy zabawy.

Kto posprząta po imprezie?


odpady po fajerwerkach
Widok ulicy jednego z miast z rana po imprezie noworocznej z udziałem fajerwerków

Jak by nie patrzeć, ktoś przecież musi posprzątać cały ten bałagan! Nie ma co ukrywać, sztuczne ognie to piękne widowisko wizualne, jedyne w swoim rodzaju. Wydarzenie, które niestety ma i swoje konsekwencje w postaci nieprzyjemnego efektu ubocznego jakim jest odpad pirotechniczny zalegający w ogromnych ilościach na ulicach miast po skończonej imprezie.

Odpad , który nie dość, że w niekontrolowany sposób opada w promieniu kilkuset metrów od centrum pokazu, ale przy deszczowej pogodzie zmywany jest również do kanalizacji, przenikając często do gleby i wód gruntowych pozostając tam na długie lata.

Efektem końcowym jest potencjalne zanieczyszczenie środowiska.

Reszta materiału, która nie zniknie w czeluściach kanalizacji sprzątana jest przez służby porządkowe i ląduje ostatecznie na wysypiskach śmieci.

Po ubiegłorocznej imprezie sylwestrowej 2018/2019 w Szczecinie na Jasnych Błoniach kilkudziesięciu pracowników Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego sprzątało w Nowy Rok śmieci aż do środy! Sprzątnięto prawie 3,5 tony odpadów po fajerwerkach! [Władze miasta Szczecina w noc sylwestrową 2019/2020 zadecydowało o zastąpieniu fajerwerków pokazem laserów]

Oczywiście na samym sprzątaniu się nie kończy, bo ludziom trzeba zapłacić, a że to niestandardowe godziny pracy to stawki również odpowiednio wysokie. Do tego trzeba doliczyć paliwo, amortyzację pojazdów i maszyn. Koszty rosną w postępie geometrycznym! Nic dziwnego, że miasta szukają tańszej i czystszej alternatywy i decydują się na pokazy laserowe na żywo zamiast fajerwerków.

pokaz fajerwerków na niebie
Foto: Fotolia – Pokaz fajerwerków w miejscowości Rossweiher w Niemczech

Bazując na danych (UBA) w Niemczech, w jedną z nocy sylwestrowej na wskutek pokazów ogni sztucznych, do atmosfery uwolnionych zostało około 4,1 tys. ton drobniutkiego pyłu, co przekłada się na około 15 procent rocznego wydzielania tego typu trujących cząsteczek przez samochody ciężarowe i osobowe na terenie całych Niemiec.

1 stycznia 2017 r. stacje pomiarowe w całych Niemczech odnotowały poważne poziomy stężenia szkodliwych cząsteczek w powietrzu wielokrotnie przekraczające średniodobową unijną normę 49,9 mikrogramów na . W centrum miasta Monachium, w noc sylwestrową stężenie wynosiło przez pewien czas 1345,9 mikrogramów, w Wiesbaden 502 a we Frankfurcie 384; ponad podwójne stężenie stwierdzono w Leverkusen, Gelsenkirchen oraz Lipsku.

Linki do artykułów źródłowych:
https://www.sueddeutsche.de/gesundheit/feinstaub-feinstaub-exzess-durch-silvesterfeuerwerk-1.3318973

Chemia w sztucznych ogniach

sklad chemiczny fajerwerkow

Laserowe sztuczne ognie na każdą okazję

efekt laserowy zielen
Wachlarze laserowe podczas pokazu laserowego


Pokaz laserowy – co to jest i jak działają pokazy laserowe? Popularnie określane w Europie jako “laser show” lub jako “laser lighting display” w Stanach Zjednoczonych. Pokazy zyskały ogromną popularność na różnego rodzaju imprezach masowych, ważnych wydarzeniach miejskich i koncertach. Wiązka laserowa została również doceniona jako skuteczne medium w branży reklamowej.

Sprawdź jak tworzy się pokazy laserowe

Termin „laser show” składa się z dwóch słów „laser” i „show”. „L A S E R” to skrót od „ Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”. Powyższy termin z fizyki oznacza wzmocnienie światła przez stymulowaną emisję promieniowania. Słowo „S H O W” pochodzi z języka angielskiego i oznacza coś w rodzaju „pokaz, demonstracja, przedstawienie”

Pokaz laserowy zatem jest w przybliżeniu artystyczną prezentacją światła w celach rozrywkowych. Czas trwania pokazu jest indywidualny i określany na potrzeby konkretnego wydarzenia.

Tyle jeśli chodzi o definicję!

Pokazy laserowe – to znacznie więcej niż tylko laserowy pokaz świetlny. Profesjonalny pokaz laserowy wzbudza uczucia, zaskakuje – tworzy gęsią skórkę, przenosi w inny, zapierający dech w piersiach fantastyczny świat. Wcześniej ograniczano się przede wszystkim do klubów nocnych, festiwali oraz koncertów. Obecnie pokazy laserowe są często rezerwowane jako atrakcja na każdy rodzaj imprezy i wykorzystywane jako ważny element w pokazach multimedialnych i wydarzeniach.

Teatry, musicale, prezentacje produktów, targi, rocznice firmowe i wesela … Pokazy laserowe są tak wszechstronne, jak wydarzenia, dla których mogą być indywidualnie i wielokrotnie wykorzystane. Pokaz laserowy nie jest już tylko pokazem laserowym, ale jest ważnym narzędziem, medium artystycznym wprowadzającym odbiorców w wyjątkowy nastrój.

Czysta energia dla każdego!

diagram typowego lasera
Fot.: Wikipedia. Diagram typowego lasera składającego się z trzech części.

Urządzenia laserowe wykorzystywane do realizacji pokazów to dość małe i poręczne urządzenia, dysponujące znaczącą mocą, która w toku postępu technologicznego z roku na rok jest coraz większa. Zastosowana technologia laserowa ułatwia integrację tych urządzeń w praktycznie każdym projekcie scenograficznym, nadając inny wymiar całości prezentacji.


Wiązka laserowa to bezodpadowa i przyjazna środowisku, czysta energia. Niewymagająca służb porządkowych tudzież jednorazowej infrastruktury montażowej lądującej prędzej czy później na śmietniku.

Nie ma procesu spalania ani chemii, nie ma huku ani dymu, sterylne i nowoczesne show bez odpadów, dostępne i bezpieczne dla wszystkich!

laser firmy laserprofi

Bez fajerwerków nie ma imprezy?


Jak co roku pokazy sztucznych ogni miały miejsce na Dniach Morza 2019 w Szczecinie. Pokaz fajerwerków trwał ok. 8 minut. Po zakończonym pokazie większość odwiedzających zaczęła rozchodzić się do swoich domów.

Fajerwerki na Dniach Morza to zaledwie próbka możliwości tego co będzie się działo w dniach 12-13 sierpnia. Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic zawita, jak co roku do miasta Szczecin a niebo rozbłyśnie tysiącami barw. Pokazy trwały będą 2 dni z udziałem najlepszych firm z całego świata.

Nie ma co ukrywać, większość z nas gdy pomyśli o imprezie sylwestrowej albo o dniach morza w Szczecinie automatycznie identyfikuje to wydarzenie z fajerwerkami.

Prawdą jest również to, że pokazy sztucznych ogni są nadzwyczajnie efektownym medium wizualnym, a hałas ( patrz: huk ) im towarzyszący dodatkowo potęguje imersję z widzami.

Zastanówmy się zatem przez chwilę…czy to ten huk wzbudza w nas takie emocje, czy może to fajerwerki rozpryskujące się w dziesiątkach odcieni kolorów, hipnotyzują nas tak bez pamięci? Podświadomie ignorujemy negatywne skutki uboczne dla środowiska towarzyszące pokazom sztucznych ogni a ewentualne wypadki z udziałem ludzi, traktujemy jako zdarzenie , do którego już się przyzwyczailiśmy.

A może jest coś jeszcze, coś nad czym się nie zastanawiamy gdyż jest to na tyle oczywiste, że przyjmujemy ten fakt wręcz naturalnie

To tradycja i kultura, której się tak kurczowo trzymamy. Wryta w nasze przekonania, mentalność i oczekiwania. Fajerwerki były od zawsze, towarzyszyły nam przy ważniejszych imprezach masowych, były za naszego ojca i matki, za naszych dziadków i pradziadów.

Czemu mamy to zmieniać, coś co jest sprawdzone i się podoba? Po co nam zatem to całe laser show?

Brakuje nam świadomości wyboru oraz źródła kompetentnej wiedzy o zagrożeniach dla nas i dla środowiska, które towarzyszą pokazom sztucznych ogni. Tylko regularne i rzetelne merytorycznie kampanie informacyjne na terenie całego kraju są w stanie zwiększyć świadomość w społeczeństwie.

Pokazy laserowe zamiast fajerwerków to bardzo atrakcyjna i niezwykle efektowna forma prezentacji wizualnej. To przyszłość w branży eventowej i reklamowej, ale również ogromna korzyść dla nas ludzi, mieszkańców naszej planety ziemi. To długoterminowa, bezinwazyjna i przede wszystkim przyjazna środowisku i naszemu zdrowiu alternatywa.

Akcyza na fajerwerki możliwa?

Z najnowszych informacji z sieci jak donosi portal money.pl wynika, że Ministerstwo finansów nosi się z zamiarami wprowadzenia akcyzy na fajerwerki.

Co to oznacza? Strzelanie sztucznymi ogniami będzie znacznie droższe a na pewno mniej opłacalne.

Koncepcja na wprowadzenie akcyzy na sztuczne ognie pojawił się w resorcie całkiem niedawno. Jak podaje ministerstwo, głównymi czynnikami, które stoją za dodatkowym opodatkowaniem fajerwerków są:

– nadmierny huk towarzyszący wybuchom fajerwerków
– potencjalne niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu przy odpalaniu fajerwerków
– generowanie dużej ilości śmieci po pokazach sztucznych ogni

Na tą chwilę nie wiadomo, kiedy nowa “akcyza fajerwerkowa” miałaby obowiązywać. Trzeba brać jednak taką ewentualność, że Sylwester 2019/2020 może się okazać, ostatnim sylwestrem wolnym od akcyzy.

3.7 6 głosy
Article Rating