Rodzaje i metody tworzenia pokazów laserowych

Zapoznaj się z niektórymi przykładami pokazów laserowych, powszechnie stosowanych w branży laserowej.

Pokaz wiązek laserowych i efektów

Pokaz czerwonych wiązek laserowych wiązki laserowe wielokolorowe Wachlarz z wiazek laserowych
Pokaz wiazek laserowych na koncercie Pokaz laserowy na zewnątrz Pokaz laserowy na scenie

Laserowe pokazy graficzne i obrazy

logo laserowe Projekcja laserowa samochód Projekcja laserowa Nelson Mandela
Laserowa grafika rgb Abstrakcja laserowa Grafika laserowa zwierzę

Aby tworzyć pokazy laserowe takie jak powyższe, powinieneś zdecydować jaki typ projektora laserowego będzie odpowiedni do twoich potrzeb.

Każdy kieruje się innymi wymaganiami i zrozumienie kontroli sterowania i sposobu połączenia projektorów laserowych, zapewni solidne podwaliny dla ciebie do rozpoczęcia pracy nad pokazem. Zacznijmy zatem od przejrzenia powszechnie wykorzystywanych interfejsów do sterowania laserami w branży pokazów laserowych. Dzięki temu zrozumiesz, w jaki sposób stworzyć gotowy system do kompleksowego sterowania pokazem laserowym i dowiesz się, jaki rodzaj konfiguracji systemów laserowych jest najlepszy dla Ciebie.

Interfejs FB3QS - Proste urządzenie plug & play do sterowania laserami

Interfejs FB3QS jest prostym w obsłudze urządzeniem wykorzystywanym do sterowania projektorami laserowymi, idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy dopiero co zaczynają przygodę w branży laserowej. Interfejs podłączamy do komputera PC poprzez kabel USB, a następnie do lasera przez dedykowany kabel ILDA.

Prosta prezentacja ukazująca połączenie FB3QS z laserem i komputerem PC

Jak połączyć FB3QS do komputera i lasera

Na obrazku powyżej mamy komputer z uruchomionym oprogramowaniem Pangolin. Komputer połączony jest z interfejsem FB3QS kablem USB a następnie do lasera kablem ILDA. Jeśli chcesz możesz również kontrolować zestaw wykorzystując sterownik DMX, ale do tego wymagany jest oddzielny adapter EnttecZalecane jest nie używanie kabla ILDA dłuższego niż 45 metrów.

Prezentacja interfejsu FB3QS

Połączenie z laserem FB4 przez kabel ILDA

Interfejs FB4 w ŚRODKU lasera - Przyszłość projektorów laserowych

Na obrazku poniżej interfejs FB4SE zamontowany w środku lasera

Złącza lasera rgb

  • Wspierane protokoły: LAN, DMX, ArtNet, Tryb Auto, ILDA
  • LAN i ArtNet wejście/wyjście (dostępny ethercon)
  • Pełnokolorowy wyświetlacz (kontrola kolorów, opcje bezpieczeństwa, geometria i wiele innych)
  • Zegar czasu rzeczywistego ( do trybu wyświetlania auto)
  • Tryb pamięci karty SD (do 64GB)
  • DMX wejście/przejście
  • ILDA wejście/przejście

System FB4 to najnowsza technologia na rynku, umożliwiająca pełną integrację interfejsu FB4 wewnątrz obudowy projektora laserowego. Takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści, gdyż znacznie upraszcza sterowanie laserami, zmniejsza ilość okablowania i ułatwia kontrolę większej ilości laserów naraz. Dodatkowo pozwala specjalistom zajmującym się oświetleniem zintegrować lasery w istniejącej infrastrukturze oświetleniowej w znacznie wygodniejszy sposób. Aktualnie większość profesjonalnych systemów laserowych ma możliwość integracji interfejsu FB4, w przyszłości stanie się to jednolitym standardem.

Korzystając z FB4 mamy do dyspozycji trzy potężne, ale łatwe w użyciu ustawienia, służące do sterowania pokazem laserowym. Funkcje te zostały przedstawione poniżej.

Jak używać FB4 wewnątrz twojego lasera

Tryb PCWystarczy doprowadzić kabel sieciowy z komputera do projektora laserowego za pomocą FB4, a następnie skonfigurować i gotowe.

Jak połączyć komputer z laserem FB4 przez kabel sieciowy

Tryb sterowania z konsoli - Lasery z FB4 wspierają protokół DMX oraz ArtNet i jak wspomnieliśmy wyżej mają również zintegrowaną kartę SD, co znacznie ułatwia sterowanie laserami FB4 z każdej dostępnej na rynku konsoli oświetleniowej lub konsoli DMX. Wystarczy stworzyć animację lub pokaz laserowy w oprogramowaniu laserowym Quickshow lub Beyond ) i zapisać zdalnie poprzez kabel sieciowy na interfejsie FB4. Następnie zapisane wzory i grafiki możesz wyzwalać i kontrolować poprzez sterownik DMX lub konsole oświetleniową, np. GrandMA. Możesz kontrolować swoje lasery przez dowolną konsolę oświetleniową i sterownik DMX dostępne na rynku.

Połączenie artnet i dmx z laserem

Tryb pracy Auto (RTC) - Wszystkie lasery wyposażone w interfejs FB4 wspierają standard zwany "RTC" lub "Real Time Clock". Tryb ten nazywamy również trybem pracy samodzielnej lub trybem automatycznym, w skrócie auto. Jeśli posiadasz laser z FB4, możesz zapisać wcześniej stworzony projekt w oprogramowaniu laserowym (np. Quickshow lub Beyond) i zapisać go bezpośrednio na karcie SD zintegrowanej w FB4. Interfejs FB4 ma wbudowany zegar, dzięki któremu możesz tak ustawić czas aby twój pokaz uruchomił się o określonej dacie i godzinie. Do automatycznego uruchomienia lub wyzwolenia pokazu nie potrzebujesz ani konsoli DMX lub konsoli oświetleniowej ani komputera PC. Wystarczy włączyć laser, ustawić tryb pracy i gotowe! Pokaz laserowy uruchomi się automatycznie bez dodatkowego sterowania.

Możesz wgrać lub zaktualizować swoje pliki na FB4 zdalnie poprzez kabel sieciowy, co daje ci ogromne możliwości gdy twój laser nie jest w bezpośrednim zasięgu.

Powiedzmy, że zaprogramowałeś pokaz laserowy i chcesz uruchomiać go w każdy Piątek o godzinie 20:00. Możesz stworzyć pokaz laserowy w dedykowanym programie tj. Quickshow lub Beyond, zapisać na FB4 i zaprogramować zegar tak aby odgrywał twój pokaz w żądanym dla ciebie okresie czasu. Tak długo jak projektor laserowy z FB4 będzie miał zasilanie, twój pokaz laserowy będzie odgrywał się automatycznie i nie będziesz do tego potrzebował ani dodatkowego kontrolera ani sterownika DMX.

Krok 1 - Zaprogramuj swój pokaz lub stwórz animację w oprogramowaniu laserowym i zapisz w FB4 na swoim laserze.

* INFORMACJA - Możesz swój pokaz lub animację wysłać bezpośrednio do FB4 zdalnie poprzez kabel sieciowy. Twój komputer oraz laser muszą znajdować się w tej samej sieci lokalnej.

Połączenie sieciowe FB4 z laserem

Krok 2 - Ustaw zegar w FB4 aby uruchomić zawartość w określonym czasie

Interfejs FB4

Krok 3 - Twój pokaz lub animacja uruchomi się sama automatycznie zgodnie z datą i godziną którą wcześniej zaprogramowałeś.

Zewnętrzny interfejs FB4 - zewnętrzny media serwer, do pokazów laserowych

Prezentacja FB4SE w zewnętrznej obudowie

Zewnętrzny interfejs FB4

Wspierane protokoły:  Sieć LAN, DMX, ArtNet, Tryb Auto oraz ILDA

FB4 jest media serwerem do pokazów laserowych.  To sieciowy system kontroli wspierający wszystkie najważniejsze protokoły oświetleniowe (sieć LAN, DMX, ArtNet, tryb auto oraz ILDA). Posiada pełno kolorowy wyświetlacz LCD i zintegrowany port karty SD. Jeśli zdecydujesz się na wersję zewnętrzną interfejsu FB4, będziesz miał do dyspozycji dodatkowe możliwości sterowania, które zostały opisane poniżej.

Połączenie FB4 External z Laserem ILDA i PC

Tryb pracy konsolą oświetleniową - FB4 wspiera oba protokoły DMX oraz ArtNet i jak wspomniano wcześniej posiada również slot karty SD. Jeśli wykorzystujesz w swojej pracy przeważnie konsole oświetleniowe, możesz stworzyć animacje i pokazy laserowe w oprogramowaniu np. (Quickshow oraz Beyond) i zapisać do FB4. Następnie możesz uruchomić sygnał DMX lub ArtNEt do zewnętrznego interfejsu FB4 i następnie kablem ILDA do projektora laserowego. Możesz kontrolować wgraną zawartość z FB4 bezpośrednio z konsoli oświetleniowej lub z kontrolera DMX, w zależności od twoich potrzeb.

Połączenie FB4 vs PC vs kontroler DMX

Tryb pracy samodzielnej, Auto (RTC) - Wszystkie urządzenia FB4 wspierają standard trybu pracy Auto zwany w skrócie "RTC" lub Real Time Clock. Jeśli posiadasz laser z FB4, możesz zapisać wcześniej stworzony projekt w oprogramowaniu laserowym (np. Quickshow lub Beyond) i zapisać go bezpośrednio na karcie SD zintegrowanej w FB4. Interfejs FB4 ma wbudowany zegar, dzięki któremu możesz tak ustawić czas aby twój pokaz uruchomił się o określonej dacie i godzinie. Do automatycznego uruchomienia lub wyzwolenia pokazu nie potrzebujesz ani konsoli DMX lub konsoli oświetleniowej ani komputera PC. Wystarczy włączyć laser, ustawić tryb pracy i gotowe! Pokaz laserowy uruchomi się automatycznie bez dodatkowego sterowania.

Powiedzmy, że zaprogramowałeś pokaz laserowy i chcesz uruchomiać go w każdy piątek o godzinie 20:00. Możesz stworzyć pokaz laserowy w dedykowanym programie tj. Quickshow lub Beyond, zapisać na FB4 i zaprogramować zegar tak aby odgrywał twój pokaz w żądanym dla ciebie okresie czasu. Tak długo jak projektor laserowy z FB4 będzie miał zasilanie, twój pokaz laserowy będzie odgrywał się automatycznie i nie będziesz do tego potrzebował ani dodatkowego kontrolera ani sterownika DMX. 

Możesz wgrać lub zaktualizować swoje pliki na FB4 zdalnie poprzez kabel sieciowy, co daje ci szerokie możliwości w momencie gdy nie masz bezpośredniego dostępu do lasera a konieczna jest szybka aktualizacja wcześniej wgranej zawartości. 

Krok 1 - Zaprogramuj swój pokaz w programie Quickshow i wgraj do FB4

Interfejs FB4 zewnętrzny

Krok 2 - Ustaw zegar na FB4 aby uruchomić pokaz lub animację o określonej godzinie i dacie

RTC w interfejsie FB4

Krok 3 - Uruchom swoje show w trybie Auto (komputer PC lub dodatkowy kontroler nie jest wymagany)

Tak długo jak interfejs FB4 i laser jest zasilany prądem twoje show laserowe uruchomi się automatycznie o określonej godzinie i w określonym dniu który wcześniej został ustawiony na FB4. Można zaktualizować zawartość FB4 również używając kabla sieciowego LAN.

FB4 i ILDA zasilanie

Teraz po tym jak zrozumieliśmy zasadę sterowania laserami, pójdźmy o krok dalej i omówmy jak skonfigurować i przygotować pokaz laserowy.

"Nasuwają się dwa pytania podczas konfiguracji pokazu laserowego"

1. Jak mam zamiar kontrolować większą ilość laserów w tym samym czasie?
2. Co muszę zrobić aby każdy z laserów wyświetlał co innego w tym samym czasie?

Zanim rozpoczniemy, powinieneś najpierw zrozumieć różnicę pomiędzy "kontrolą współdzieloną" a "kontrolą niezależną".


Kontrola niezależna
- konfiguracja w której każdy z laserów wyświetla niezależną projekcję w tym samym czasie. Przy takim założeniu, każdy z laserów musi posiadać swój indywidualny interfejs sterujący tak aby mógł otrzymywać oddzielny sygnał ze stacji sterującej. To jest typowa konfiguracja przy pokazach laserowych, zwłaszcza przy pracy z większą ilością projektorów laserowych, ponieważ pozwala na tworzenie bardziej zróżnicowanych efektów i wyrafinowanych pokazów laserowych.

Kontrola współdzielona- konfiguracja w której każdy z projektorów laserowych wyświetla dokładnie to samo w tym samym czasie, dzieje się tak dlatego, gdyż współdzielą ten sam sygnał kontroli.

Strefy projekcyjne- Strefa to opcja w sterowaniu lasera, która umożliwia zdefiniowanie dokładnej powierzchni dla projekcji laserowej. Każdy projektor laserowy może mieć wiele stref przypisanych do niego, dzięki czemu można wyświetlać projekcje laserowe na wielu obszarach. W trakcie sterowania wieloma projektorami laserowymi w pokazie, strefy pomagają również określić, do którego projektora laserowa trafi jaka zawartość projekcyjna. To wspaniała cecha, która pomaga tworzyć zapierające dech w piersiach pokazy laserowe.

Przykłady możliwości sterowania wieloma projektorami laserowymi w pokazach laserowych

Przykłady kontroli indywidualnej

FB3QS - przykłady kontroli indywidualnej

Indywidualna kontrola laserami FB3QS

Każdy laser w tej konfiguracji posiada własny interfejs FB3QS, tak więc każdy z laserów może wyświetlać inną projekcję laserową w tym samym czasie

Indywidualna kontrola laserami z FB4 w środku

Każdy z laserów w tej konfiguracji posiada zintegrowany interfejs FB4, tak więc każdy z laserów może wyświetlać co innego w tym samym czasie. Gdy pracujesz z FB4 w środku, możesz kontrolować pokaz laserowy z PC, panelu dotykowego, konsoli MIDI, kontrolera DMX lub konsoli oświetleniowej ( z lub bez udziału PC). A ponieważ FB4 w środku lasera wspiera przesył danych w sieci LAN, DMX oraz ArtNet, możesz wybrać który typ kontroli ci odpowiada w zależności od zastosowanej konfiguracji laserów.

Sterowanie FB4 z master slave

W powyższym przykładzie, każdy laser posiada wbudowany interfejs FB4 z zintegrowanym przełącznikiem. To pozwala na uruchomienie pojedynczego sygnału sieci LAN lub ArtNet a następnie zastosowanie powiązania master/slave przez każdą jednostkę. A ponieważ każdy laser posiada oddzielny FB4 w środku mogę być one sterowane indywidualnie. To jest aktualnie najbardziej odpowiednia konfiguracja połączeń w pokazach laserowych, jako że znacznie zmniejsza liczbę zastosowanych kabli a twoim centrum sterowania może być komputer PC lub inna konsola oświetleniowa.

FB4 zewnętrzne - sterowanie indywidualne

Każdy z laserów posiada wbudowany interfejs FB4 zewnętrzny, dzięki czemu każdy z laserów może wyświetlać inną projekcję laserową w tym samym czasie. Gdy pracujesz z FB4 w środku, możesz kontrolować pokaz laserowy z PC, panelu dotykowego, konsoli MIDI, kontrolera DMX lub konsoli oświetleniowej ( z lub bez udziału PC). A ponieważ FB4 w środku lasera wspiera przesył danych w sieci LAN, DMX oraz ArtNet, możesz wybrać który typ kontroli ci odpowiada w zależności od zastosowanej konfiguracji laserów.

Przykłady kontroli współdzielonej

FB3QS - kontrola współdzielona

W tej konfiguracji, mamy trzy lasery i tylko jeden interfejs FB3QS. Dzielimy zatem sygnał z jednego FB3QS do innych laserów wykorzystując połączenie ILDA master/slave. Dzięki tej konfiguracji, każdy z laserów będzie wykonywał tą samą projekcję w tym samym czasie gdyż współdzielą ten sam kanał przesyłu danych. Jeśli projektor laserowy to umożliwia możesz dodatkowo innym laserom odwrócić oś X lub Y aby uzyskać efekt mirroringu, czyli efekt odwrócenia, tak jak w lustrze.

FB4 zewnętrzne - kontrola współdzielona

W tej konfiguracji, mamy trzy lasery i tylko jeden interfejs FB4 zewnętrzny. Tym samym dzielimy jeden sygnał z pojedynczego FB4 do innych laserów używając połączenia ILDA master/slave. Tak więc każdy laser w tej konfiguracji, będzie wyświetlał to samo w tym samym czasie, gdyż dzielą ten sam kanał przesyłu danych. Ta konfiguracja jest tylko możliwa gdy twój laser posiada wejście i wyście ILDA (wszystkie lasery znajdujące się na sklepie laserprofi.pl posiadają wyjście i wejście ILDA). Dodatkowo jeśli laser to umożliwia możesz innym laserom odwrócić oś X i Y uzyskując tym samym tzw. efekt mirroringu, czyli efekt odwrócenia, tak jak w lustrze.

Tym samym doszliśmy do końca poradnika na temat konfiguracji pokazów laserowych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na ten temat lub potrzebujesz dodatkowego wsparcia, skontaktuj się z nami. Jesteśmy tutaj aby pomóc i dzielić się swoją wiedzą. Zapraszamy również do naszego działu FAQ, który zawiera bogate treści związane z funkcjonowaniem laserów, technologi laserowej, sterowaniem oraz bezpieczeństwem projekcji laserowych; link do sekcji FAQ

Jeśli jesteś zainteresowany pokazem laserowym, zajrzyj do naszej oferty laserowych pokazów atmosferycznych i laserowych pokazów graficznych

POKAZY LASEROWE CENNIK

Źródło: http://pangolin.com/