Poradnik laserowy

1.Moc projektora laserowego

Całkowita moc wyjściowa projektora laserowego, to składowa mocy wszystkich modułów laserowych w urządzeniu. Moc ta mierzona jest w mW (Miliwatach) lub w W (Watach). Specyfikacja mocy lasera może być podawana „przed“ lub „za“ optyką. „Przed“ oznacza bezpośrednio u źródła modułu laserowego, „za“ oznacza po opuszczeniu wnętrza obudowy lasera. Wartości podane „za optyką“ „po optyce“ określają wartość mocy wraz z jej stratami spowodowanymi przez komponenty optyczne.

Lasery RGB - lasery do dyskotek oraz na sceny i koncerty

2.Źródło mocy lasera

Nowoczesne lasery wykorzystują półprzewodnikowe źródła laserowe tj.: DPSS, Diody oraz OPSL. Moduł diody DPSS jest głównie wykorzystywany w tańszych systemach laserowych ale i również w wyspecjalizowanych systemach laserowych wysokiej klasy gdzie w grę wchodzą bardzo wysokie moce. Źródła mocy bazujące na diodzie posiadają dobry stosunek ceny do jakości i są najczęściej stosowanymi źródłami mocy w laserach.

Lasery, których źródła mocy bazują wyłącznie na diodach laserowych, uważanymi są za trwałe i wytrzymałe rozwiązania. Technologia OPSL (optycznie pompowany laser półprzewodnikowy) wykorzystywana jest w laserach wysokiej klasy ze względu na ich doskonałą specyfikację wiązki laserowej.

Lasery zielone OPSL - sprawdź naszą ofertę

3.Specyfikacja wiązki

Specyfikacja wiązki laserowej składa się z dwóch parametrów: wielkość wiązki i jej dywergencja. Wielkość wiązki określana jest poprzez jej średnicę na wyjściu i wyrażana w mm. Dywergencja określa rozszerzanie się wiązki laserowej wraz z dystansem i wyrażana jest w mrad. Dywergencja jest najważniejszym czynnikiem i w znacznym stopniu wpływa na widzialność wiązki laserowej na danej odległości. Im mniejsza dywergencja wiązki laserowej tym mniejsza strata energii w wiązce, i tym samym promień jest jaśniejszy i wyraźniejszy. Bardzo dobrym przykładem gdzie jakość wiązki laserowej jest wręcz prawie idealna są projektor laserowy tarm HD z zastosowaniem profilu TEM00.

Lasery niebieskie w naszej ofercie - sprawdź!

4.Prędkość skanowania i kąt

Rodzaje prędkości skanowania lasera zależą od systemu skanowania. Prędkość wyrażana jest w jednostce pps (ilość punktów na sekundę) lub kpps (tysiąc punktów na sekundę). Wartość ta określa z jaką prędkością poruszają się oba lustra systemu skanującego i jak szybko mogą odchylić wiązkę laserową. Im większa prędkość skanowania, tym lepsza i płynniejsza projekcja graficzna.

Ważne: Maksymalna prędkość skanera zależy od aktualnego kąta skanowania. Dla laserowych projekcji graficznych rekomendowana jest prędkość minimalna na poziomie 25kpps @ 8 ° ILDA. Pokazy promieni, tuneli oraz płaszczyzn mogą być tworzone przy mniejszej prędkości skanerów. Aby jednak cieszyć się płynną projekcją graficzną zalecamy korzystanie z projektorów laserowych, które mają opcjonalnie lub wyposażone są w standardzie w skanery CT firmy Cambridge, które umożliwiają skanowanie projekcji laserowych do 60kpps przy kącie 8°. Takimi laserami są np projektory marki tarm albo RTI.

Lasery do pokazów laserowych - sprawdź naszą ofertę

5.Tryby pracy lasera

Większość mniejszych laserów posiadają tryb pracy automatyczny lub tryb reakcji na dźwięk. W przypadku włączonego trybu auto, laser wyświetla wbudowane wzory automatycznie. W trybie aktywacji na dźwięk, laser wyzwala animacje zgodnie z taktem muzycznym. Większość laserów może być kontrolowana poprzez protokół DMX512, dzięki któremu mamy możliwość wyzwalania wpisanych w urządzeniu wzorów oraz sterowania wybranymi funkcjami lasera. Projektory laserowe mogą być również kontrolowane poprzez interfejs ILDA, dzięki któremu możemy podłączyć laser do komputera i tworzyć dowolne figury i show laserowe.

Lasery świąteczne i dekoracyjne - sprawdź naszą ofertę!

6.Długość fali i kolory

Długość fali źródła laserowego określa jego kolor wyjściowy. Poprzez kombinację różnych długości fal mamy możliwość mieszania kolorów a nawet uzyskania koloru białego. Ludzkie oko postrzega poszczególne długości fal w różnej intensywności: zielony jest bardzo widzialny, ale niebieski i czerwony już znacznie mniej (około 1/3 koloru zielonego). Balans bieli lasera RGB zależy od wartości mocy pojedynczego źródła koloru, tak więc moc każdego źródła wyznacza temperaturę koloru na wyjściu. Przykładem światła laserowego gdzie balans bieli tj proporcje mocy oraz odpowiedni odcień koloru są idealnie zachowane jest projektor laserowy tarm seven.

Lasery czerwone - zapoznaj się z naszą ofertą laserów z diodą czerwoną!

7.Ile kosztuje laser?

Koszt zakupu lasera zależy od wielu czynników: Wydajność i jakość komponentów, jak i również budowa i wytrzymałość definiują ostateczną cenę. Oświetlenie laserowe do użytku domowego, na wesela, prywatki lub dla dj-ów można nabyć w przystępnej cenie i jest to zakres od 400 zł do 2000 zł. Funkcjonalność takich urządzeń jest nieco ograniczona, ale wystarczająca do tego zakresu zastosowań.

Projektory laserowe z segmentu średniego można nabyć już od 2000 zł do 9000 tys. zł. Półprofesjonalne projektory laserowe są bardzo wszechstronne i mogą być wykorzystywane do pokazów wiązek, w klubach i na dyskotekach. Profesjonalne lasery kupimy już od kwoty 9000 tys. zł, dysponują one wysoką mocą i przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań.

8.Laser i jego zastosowanie

Zastosowanie projektora laserowego zależy ściśle od rodzaju pokazu laserowego:

- pokaz wiązek laserowych, płaszczyzny, tunele, itp.
- projekcje graficzne
- pokazy wewnątrz
- pokazy na zewnątrz, itp.
Moc i skanery (patrz sekcja Skanowanie i kąt“) są decydującymi czynnikami.


Lasery dla mobilnych DJ-ów, do użytku domowego, prywatek, małych barów itp., lasery z mocą do 500mW są w większości przypadków wystarczające. Lasery z zakresem mocy od 500mW do 1,500mW są odpowiednie dla małych klubów i dyskotek, a od 1,500mW do 5,000mW do większych klubów, dyskotek oraz na średnie eventy. Lasery powyżej 5,000mW wykorzystywane są na dużych eventach, festiwalach oraz na koncertach na wewnątrz i na zewnątrz.

9.Grafiki, loga, teksty,...

Wiele pokazów laserowych wymaga więcej niż same pokazy wiązek i standardowych wzorów, tj.: grafiki, loga, indywidualne wzory lub teksty. Im bardziej skomplikowany projekt tym bardziej profesjonalny powinien być laser. Minimalna prędkość skanowania na poziomie 25kpps jest sugerowana do projekcji graficznych i tekstowych. Aby stworzyć własne logo, tekst, grafikę itp., wymagane jest użycie oprogramowania laserowego oraz systemu laserowego (ILDA), z możliwością sterowania przez komputer. Oprogramowanie tj. Quickshow można nabyć już od 2399 zł. 

Lasery do pokazów laserowych - zapoznaj się z naszą ofertą!

10.Modulacja lasera

Modulacja lasera określa jego zdolność włączania i wyłączania mocy podczas rysowania wzorów i miksowania kolorów. Modulacja może być TTL, co oznacza, że źródło laserowe może być tylko włączone lub wyłączone, ale nie przygaszone (patrz. zdimowane). Inna opcja to lasery z modulacją analogową.

Lasery RGB z modulacją TTL mogą stworzyć maksymalnie 7 kolorów, natomiast lasery analogowe dysponują wielomilionową paletą odcieni kolorów. Podstawowe lasery często są urządzeniami TTL, profesjonalne systemy natomiast dysponują modulacją analogową. Typowym oświetleniem laserowym, który posiada technologię modulacji analogowej jest laser tarm two.

Lasery RGB - lasery dla początkujących i profesjonalnych użytkowników

11.Klasy laserów

Systemy laserowe podlegają wielopoziomowej klasyfikacji zgodnie z ich dostępnym promieniowaniem laserowym. Klasyfikacja jest przeznaczona do wskazania stopnia zagrożenia danego systemu laserowego. Lasery mogą występować z klasą 2, 2M, 3R, 3B lub 4 (w kolejności stopnia zagrożenia). Klasa lasera 2 określa lasery małe i z bardzo małą mocą wyjściową <1mW. Lasery z mocą pomiędzy 1mW i 5mW są oznaczone klasą 3R, a pomiędzy 5mW do 500mW klasą 3B. Każdy laser o mocy powyżej 500mW zaliczany jest do klasy laserów 4. Nawet lasery z klasą 4 są bezpieczne dla oświetlania publiczności, jeśli wartość MDE* nie jest przekroczona w obszarze publiczności.** 

*MDE: Maksymalna dopuszczalna ekspozycja. Poziom promieniowania laserowego, na który w normalnych warunkach mogą być eksponowane osoby bez doznawania szkodliwych skutków.
**Pamiętaj, aby zawsze respektować lokalne przepisy i regulacje podczas projekcji laserowej.

Lasery do ogrodu - sprawdź naszą ofertę laserów dekoracyjnych do domu i ogrodu